Partnerzy serwisu:
Pasażer

Stacja Chorzew-Siemkowice nie zmieni nazwy po budowie przystanku Siemkowice

Dalej Wstecz
Data publikacji:
10-05-2025
Ostatnia modyfikacja:
05-05-2025
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Stacja Chorzew-Siemkowice nie zmieni nazwy po budowie przystanku Siemkowice
fot. elot360 (Eryk Duński), CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
W przyszłości tuż obok siebie leżeć będą stacja Chorzew-Siemkowice w miejscowości Chorzew oraz przystanek Siemkowice w samych Siemkowicach. Zarządca infrastruktury nie planuje zmiany nazwy pierwszego z obiektów. Mimo to ustawił w jego rejonie tabliczki kierunkowe wskazujące wyłącznie człon Chorzew.

Wstępny plan budowy nowego odcinka sieci kolejowej łączącego historyczną Magistralę Węglową Śląsk – Porty z rejonem Wielunia zakłada m. in. budowę przystanku Siemkowice. Miałby on obsługiwać tę niewielką wieś leżącą na rubieżach województwa łódzkiego. Choć nie ma ona bezpośredniego dostępu do kolei, jej nazwa pozostaje od wielu lat jednym z dwóch członów nazwy pobliskiej stacji Chorzew-Siemkowice. Tam krzyżują się wspomniana „Węglówka” (linia 131) z trasą wybiegającą w kierunku Częstochowy (linia 146). Wkrótce dołączyć ma do nich ciąg Piotrków Trybunalski – Bełchatów – Chorzew-Siemkowice – Wieluń.

Tabliczki wskazują miejscowości, a nie stacje

Niedawno na przystankach znajdujących się na zmodernizowanych liniach 131 i 146 ustawiono tablice wskazujące kierunek jazdy pociągów. Znalazła się na nich nazwa Chorzew, a nie Chorzew-Siemkowice. Nie jest to jednak zapowiedź zmiany nazwy po otwarciu projektowanego obiektu w Siemkowicach. – Tablice kierunkowe zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi w spółce regulacjami i wskazują kierunek do najbliższej miejscowości z większą stacją, a nie do konkretnej stacji. Stacja Chorzew-Siemkowice położona jest w miejscowości Chorzew, stąd nazwa Chorzew na tablicy kierunkowej – mówi Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

– Nie planujemy zmiany nazwy ani oznakowania stałego – dodaje nasza rozmówczyni. Docelowo w odległości kilku kilometrów będą zatem funkcjonować stacja Chorzew-Siemkowice i przystanek Siemkowice. Nazwa pierwszego z obiektów pozostanie zaś swoistą pamiątką po czasach, gdy z Siemkowic na pociąg należało dojechać do sąsiedniej wsi.

– Treść tablic nie ma związku z inwestycją, w ramach której planowana jest budowa nowego przystanku Siemkowice między Chorzewem-Siemkowicami a Wieluniem – zapewnia przedstawicielka PKP Polskich Linii Kolejowych. Siemkowice to wieś gminna położona w powiecie pajęczańskim. Zamieszkuje ją ok. 1000 osób.

Kilka miesięcy od wznowienia ruchu pasażerskiego

Przypomnijmy, że regularne połączenia pasażerskie zatrzymują się na stacji Chorzew-Siemkowice dopiero od grudnia zeszłego roku. Wówczas po wieloletniej przerwie samorządy województw łódzkiego i śląskiego rozpoczęły finansowanie połączeń relacji Łódź – Częstochowa przez Zduńską Wolę i Chorzew-Siemkowice (ŁKA) oraz Chorzew-Siemkowice – Częstochowa (Polregio). Urzędy marszałkowskie nie mają natomiast planów wznowienia obsługi „Węglówki” na południe od węzła, a więc pomiędzy Chorzewem-Siemkowicami a Kłobuckiem i Herbami.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5